WYCIECZKA PIESZA – RELACJA

Kolejną wycieczkę rozpoczęliśmy przy moście przez Wisłę. Most oddano do użytku 22 lipca 1973 roku wcześniej funkcjonowała tu przeprawa promowa a od 1939 roku most pontonowy. Krótki marsz wałem wiślanym i już śluza Gdańska Głowa. Wybudowana na Szkarpawie w 1895 roku w ramach regulacji ujścia Wisły. Pozwala na żeglugę Szkarpawą oraz chroni Żuławy przed powodzią. Bardzo ciekawy zabytek sztuki hydrotechnicznej. Jest to miejsce rozwidlenia się Wisły na dwa ramiona: Wisłę Gdańską - Martwa Wisła i Elbląską - Szkarpawa. W przeszłości ważny posterunek obronny Gdańska (Twierdza Gdańska Głowa).Dalsza trasa – wałem Przekopu Wisły. Jest to sztuczne ujście Wisły powstałe w latach 1890–1895 przez wykopanie, wzdłuż Przemysławy – średniowiecznej odnogi wiślanej, która w późniejszych latach zaginęła, nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej. Decyzję o realizacji inwestycji podjęto w 1888 roku po serii powodzi, które wyrządziły Żuławom dotkliwe straty. Było to bardzo śmiałe, ogromne i kosztowe przedsięwzięcie. Po ok. 2 km. Marszu – miejsce po przeprawie promowej miedzy Drewnicą i Szewcami. Następnie pozostałości dawnej przeprawy promowej kolei wąskotorowej. Funkcjonowała od 1905 roku do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. Jeszcze kawałek i przystań przeprawy promowej między Mikoszewem i Świbiem. Tu ustawiono kamień upamiętniający tragiczną ewakuację więźniów Stutthofu na początku 1945 roku. Dalsza trasa przebiegała wzdłuż Przekopu przecinającego zalesione wydmy, w części jest to rezerwat Mewia Łacha. Dochodząc od ujścia Wisły usłyszeliśmy odgłosy burzy, zjawisko bardzo rzadkie o tej porze roku. Po chwili zaczął padać intensywny deszcz, przyspieszyliśmy kroku i forsownym marszem doszliśmy do Mikoszewa, gdzie czekał nasz pojazd.

Uczestniczyło 10 osób, prowadził Wiesław Olszewski.

Klub Turystyczny

SZUWAREK